K podzimu tak nějak patří, dalo by se říct, že stejně jako zabarvené listí, mlhavé počasí, nebo sytě oranžové dýně – ano, řeč je o vřesu. Krásná rostlina kvetoucí v mnoha odstínech růžové, od světlé, přes sytou, až po fialovou nebo bílou.
Oblíbená rostlina
Vřes patří k velmi oblíbeným podzimním rostlinám. Je takovou stálicí hned vedle chryzantémy (listopadky) kulovitého tvaru. Upřímně – nedivím se – je totiž rostlinou, která se dá velmi dobře kombinovat, ale vytvoří krásnou dekoraci i sama o sobě, jak si taky za chvilku ukážeme.
Vřesů existuje velké množství druhů, kterými vás nebudu zatěžovat, ono často není ani lehké odlišit vřes od vřesovce, který také spadá do čeledi vřesovcovitých (můžeme si ale pomoct tím, že vřes kvete na podzim, kdežto vřesovec na jaře). Nicméně obecně vřes vynikne a daří se mu jak v květináčích, tak v záhonech, kde vytváří husté keříky. Poměrně často se vřesy sází třeba už v září do truhlíků na okno – když vás omrzí, nebo si chcete truhlík uvolnit pro vánoční výzdobu, klidně je zasaďte do záhonu, kde mohou dále kvést.
Jak pěstovat vřes
Proč je vřes tak populární? Zřejmě i pro svou nenáročnost pěstování. Nevadí mu, když občas zapomenete na zálivku, nemá přílišné nároky na půdu, snese i pobyt na plném slunci. Když budete sázet vřes, pamatujte na to, že půda by měla být kyselá, dobře propustná, lehká. Můžete si v zahradnictví koupit už namíchanou speciální zeminu pro vřesy (nebo rododendrony či azalky), ale můžete si jí i velmi jednoduše namíchat – univerzální zeminu smíchejte s rašelinou.
Kombinace s vřesem
S čím vřes kombinovat – v truhlíku například s okrasným zelím, drátovcem, libavkou. Pokud chcete už vánočněji laděnou dekoraci v truhlíku či květináči, přidejte cesmínu nebo čemeřici. Uvidíte, jak krásnou dekoraci vytvoříte. Vynikne ale i jako samotná rostlina v květináči, na okně, nebo v kombinaci s jinými dekoracemi v interiéru.
Patří vřes mezi vaše oblíbené rostliny? Kombinujete ho s jinými rostlinami nebo se vám líbí samotný? Dejte mi vědět do komentářů. ✨