Kdo by nemiloval adventní věnce? Je to první jasný důkaz toho, že Vánoce se nezadržitelně blíží. Advent by měl být obdobím klidu, tichého usebrání se, času s blízkými. O tom, že realita bývá jiná (panika, stres a shon), se nebudu rozepisovat, abych té panice ještě více nepřidávala.
Protože si vážně myslím, že advent je skvělý čas k tomu, abychom se naladili na blížící se svátky a uklidnili ten chaos, který jsme si během celého roku v sobě utvořili. No a vyrobit si svůj adventní věnec je přece výborný způsob, jak tu klidnou část roku odstartovat. 🙂
Možná, že máte chuť být kreativní a odpočinout si krásnou tvořivou činností při výrobě vánoční dekorace. Jako materiál na výrobu adventního věnce můžete použít zbytky dekorací z minulých let, nebo můžete sáhnout po přírodninách. Máte-li chuť, pusťte se do výroby adventního věnce spolu se mnou.
Chcete sladit věnec a další přírodní vánoční výzdobu? V našem ateliéru vám s tím rádi pomůžeme ♥ Prozkoumejte vánoční nabídku přírodních dekorací.
Na výrobu adventního věnce potřebujete:
- slaměný korpus;
- chvojí – větvičky např. z jedle;
- aranžovací drát;
- kleště;
- nůžky;
- 4 bodce + 4 svíčky;
- stuhu;
- dekorace, vánoční přízdoby (látkové květiny, baňky, šišky, skořice apod.) – dle vaší fantazie;
- tavnou lepicí pistoli.
1) PŘÍPRAVA CHVOJÍ
Ze všeho nejdřív si připravte chvojí, ze kterého budete věnec vyrábět. Doporučuju jedli – je o něco méně opadavá a při práci nebude pichlavá. 🙂 Nastříhejte si jednotlivé, přibližně stejně dlouhé větvičky. Je rozhodně lepší mít materiál takto připravený, než stříhat větvičky během motání věnce.
2) VÁŽEME VĚNEC
Teď už můžeme navazovat větvičky na věnec. Postup není vůbec tak složitý. Nejprve si věnec otočíme spodní částí navrch. Provlečeme vázací drát provázkem, drát „zašijeme“ a jeden konec drátu zapíchneme do korpusu. Věnec otočíme zpět a drát je připevněný.
Teď už přikládáme jednotlivé větvičky kolem celého korpusu a snažíme se zakrýt celý věnec tak, aby nevykukovala slaměná část.
Věnec zakončíme podobně, jako jsme ho začali – otočíme celý korpus dolů, drát odstřihneme, jeho konec spojíme se začátkem drátu, který byl zapíchnutý v korpusu, konce omotáme kolem sebe a znovu zapíchneme do korpusu.
3) PŘIDÁME BODCE
Ve chvíli, kdy máme celý věnec zaplněný chvojím, můžeme přidat bodce na svíčky. Máme několik možností, jak je umístit – nejčastěji se dávají křížem – vždy naproti sobě, nebo dát svíčky vedle sebe (v jedné polovině věnce). Bodce jednoduše zapíchneme do korpusu (můžete přidat i lepidlo tavnou pistolí). Dejte pozor, aby byly zapíchnuty opravdu dobře tak, aby svíčky potom byly stabilní.
4) PŘIDÁME STUHU
Teď se už můžeme dát do zdobení! Tento krok je volitelný – je to taková zajímavá možnost, jak věnec dekorovat, a to přidáním hezké vánoční stuhy. Já jsem například ustřihla kousek stuhy s vločkami, její konec jsem přilepila lepidlem zespod do korpusu a pravidelně jí omotávala celý věnec.
5) UMÍSTÍME SVÍČKY
Svíčky na adventním věnci samozřejmě nesmí chybět. Na trhu jich je opravdu celá řada – vybírat můžete mezi klasickými válečky, koulemi, hranoly, apod. Nemluvě o velkém množství variant velikostí a barev. Vybírejte také s přihlédnutím k celkové velikosti věnce – na velkém věnci by vám malé svíčky spíše zanikly, naopak na menší průměr věnce se nehodí obří svíce. Já jsem zvolila perleťové svíčky 10 x 5 cm. Svíčky můžete na bodce jednoduše nabodnout, nicméně já je vždy pro jistotu lepím tavnou pistolí.
6) DEKORUJEME
Přichází tak nejkreativnější část procesu, totiž dekorování adventního věnce. Teď už záleží jen na vaší fantazii a vkusu. Rozmyslete si, do jakých barev věnec ladíte a této kombinace se držte. Tradiční staročeská červená s pomerančem a skořicí? Severská bílá? Nebo zkusíte jako já modrou a stříbrnou? Promyslete také, jaké dekorace a bytové doplňky již doma máte tak, aby vám k nim věnec ladil.
Začala jsem nejvýraznější dekorací – figurkou, kterou jsem na věnec umístila pomocí drátu. Další dekorace, jako květy, šišky, skořici, baňky a další, jsem lepila pomocí tavné pistole.
Tip pro vás: dekorace si před nalepením vyzkoušejte umístit na věnec jen tak. Zkuste si různé rozmístění dekorací, dokud nebudete s výsledkem spokojeni. Teprve poté nalepte či připevněte drátem. 🙂
Tadá, a máme hotovo! 😍 Věřím, že se vám adventní věnec povede. Návod můžete využít i pro výrobu vánočního věnce na dveře (když přeskočíte tu část se svíčkami). Nechce se vám složitě shánět materiál? V DIY sadě máte připravené vše, jen se pustit do výroby.
Výroba věnců je skvělý relax, a tak doufám, že si najdete čas a naladíte se na blížící se advent a Vánoce. 😇
Jak květiny v interiéru ovlivňují naši náladu
Květiny mají magickou sílu. Tyhle dary přírody nám v první řadě přinášejí radost. Vzpomeňte si,…
5 tipů, jak stylově naaranžovat podzimní kytici
Podzim je skvělé roční období pro vytváření květinových aranžmá plných bohatých barev a textur, které…
Co dělat na zahradě v únoru: Zahradní údržba a příprava na jaro
Dobrá zpráva pro zahrádkáře – za méně než měsíc tu máme jaro. Jak nejlépe využít…
Zimní trend 2023: slavnostní karmínově červená | inspirace
Zimu máme obvykle spojenou se studenými barvami, které nám evokují sníh, led a mráz. Nejsou…
Svatební průvodce | Tipy, jak vybrat perfektní svatební květiny
Umocňují náladu, spoluvytváří atmosféru, udávají celkový styl a vzhled prostoru. Upoutávají pozornost hostů, těší svou…
NEJ příležitosti, kdy darovat květinovou dekoraci
Existují příležitosti, ke kterým je nejlepším dárkem květina. Klasicky jsme zvyklí darovat kytice. Skvělou alternativou…