web aktuálně prochází rekonstrukcí

5 tipů, jak stylově naaranžovat podzimní kytici

Podzim je skvělé roční období pro vytváření květinových aranžmá plných bohatých barev a textur, které oživí domov a přinesou přírodní atmosféru zvenku dovnitř. Ať už jste v dekorování začátečnice, nebo pokročilejší, věřte, že podzimní kytice mohou být jak jednoduché, tak rafinované a okouzlující. Pojďme společně objevit tipy, které vám pomůžou najít nový styl pro vaše podzimní kytice.

1. Výběr správných podzimních květin a materiálů

Sezónní květiny

Na začátek každého tvoření je potřeba připravit si potřebný materiál. Pro stylovou podzimní kytici budeme samozřejmě potřebovat sezónní, tedy podzimní květiny. Doporučuji vám podzimní královny květin – nádherně kvetoucí jiřiny. Možná je máte na záhoně i vy, dají se poměrně snadno vypěstovat, dlouho kvetou a svou krásou uhranou každého kolemjdoucího. Podzimní záhony jsou také plné chryzantém, jejich záplava květů a barev vás ohromí. Velmi oblíbenou květinou na zahradách jsou také hortenzie, které jsou ideální i k sušení. Drobně kvetoucí astry jsou další nezbytnou podzimní květinou.

U kytice se nemusíte spoléhat jen na květiny. Rafinovanou kombinaci vám vytvoří jejich spojení se zelení. Na podzim je příroda plná zeleně, kterou můžete do kytice použít. Volte eukalyptus, nádherně voňavý, krásný svěží i sušený, pak jakékoli třeba i lehce zbarvené listí dubu či javoru na drobných větvích. V kytici vytvoří dramatický efekt.

Textury a barevnost

Promyslete nejprve barevnou kombinaci, které budete chtít docílit, a celkový vzhled kytice, její strukturu. Typicky podzimní dekorace bývají sladěné do sytých odstínů červené, oranžové, zlaté a hnědé. Taková kombinace bude působit podzimně a hřejivě. 

Za zvážení stojí také kombinace “tón v tónu”, kdy kombinujete jednu barvu v jejích několika odstínech. Tedy například takto zkombinovanou červenou kytici vytvoříte z kombinace jemně růžové, sytě červené, bordó a temně vínové. Podobné kombinace vytvoříte z jakékoliv barvy. Tyto kytice budou ideální do minimalistických interiérů.

2. Kombinace sušených a čerstvých květin

Přidání struktury

Jelikož podzim je hlavní období, kdy využíváme veškeré usušené rostliny z letní sezóny, doporučuji vám do podzimní kytice přidat sušinu. Nejrůznější klasy, trávy, bodláky – vyzkoušejte pšenici, pampovou trávu, bavlník, len, statici, nevěstin závoj, ale také exotické palmové listy. S čerstvými květinami můžete zkombinovat i sušené květiny, jako například oblíbené slaměnky.

Sušené květiny a rostliny dodají podzimní kytici strukturu, hloubku a potřebnou texturu.

Výhody sušených květin

Velkou výhodou sušených květin v jakémkoli podzimním aranžmá je, že vlastně prodlužují životnost celého aranžmá. Jak je to možné? Poté, co čerstvé květiny v aranžmá zvadnou, je můžete jednoduše odstranit. Zbydou vám však sušené květiny a zeleň, které budou zachovávat tvar kytice či aranžmá a tím si ho ponecháte o moc déle. 

Sušené květiny a rostliny mimo jiné podzimní výzdobě také dodávají divoký, přirozený a rustikální vzhled, který je pro toto roční období opravdu příznačný.

3. Použití dalších přírodních prvků

Jelikož je podzim tak bohatý na veškeré plody, doporučuju toho využít a tyto zajímavé doplňky zakomponovat do vaší podzimní kytice. Možná nevíte jak na to? Nehledejte v tom nic složitého. 

Nasbírejte šišky, ořechy, dekorativní dýně a jednoduše je naaranžujte vedle vaší vázy s podzimní kyticí. Nastříhejte dekorativní větvičky s šípky nebo bobulemi a přidejte je buď přímo do kytice, nebo je také naaranžujte kolem vázy.

4. Výběr vhodné vázy a aranžování

Najít tu pravou nádobu

Máme vybrané sezónní květiny, zeleň a další přírodní doplňky, taky sušené květiny pro strukturu. Nyní už vzhůru k jádru zábavy – tedy samotnému aranžování. 

Kytice nebo květinové aranžmá jde ruku v ruce s nádobou, ve které je umístěno. Jde pak o celkovou dekoraci – tedy kytici s vázou, nebo aranžmá s nádobou, která tvoří soudržný celek. 

Pro podzimní kytice se skvěle hodí vázy, které podtrhnou podzimní atmosféru dekorace. Jaké vázy to jsou?

  • Keramické – ideálně tmavšího odstínu, tmavá béžová, hnědá, bordó, tmavě zelená. Ve světlejších odstínech sáhněte po pískové, šedé, či starorůžové. Bude-li mít hrubou strukturu, pak bude kytice vypadat famózně!
  • Kovové – chladný kov dodá přesně onen zemitý ráz a rafinovaný vzhled.
  • Skleněné – opět tmavší tóny pro tu pravou podzimní atmosféru.

Triky pro aranžování

V první řadě myslete na to, kde bude vaše váza stát. Bude to u stěny? Nebo uprostřed stolu? Její umístění má vliv na tvar kytice – zda-li bude jednostranná nebo bude viditelná ze všech stran.

Podzimní kytici můžete velmi snadno naaranžovat postupně přímo do vázy s vodou. Začněte zelení a větvičkami. Pokud aranžujete vázu, která bude stát uprostřed stolu, pokládejte jednotlivé rostliny souměrně na všechny strany. Aby se nestalo, že jste vynechali část, která je od vás při aranžování nejdál, postupně s vázou otáčejte. 

Máte naopak vázu u stěny, tedy zezadu nebude vidět? Dejte právě dozadu nejvyšší sušené rostliny, a dopředu do nejvíce viditelné části umístěte květiny čerstvé.

Vrstvěte na sebe jednotlivé rostliny, abyste kytici dodala objem. Máte zeleň ve váze? Pokračujte největšími květy. Umístěte například hortenzie nebo jiřiny, opět souměrně a vyváženě. Takto postupujte ke stále menším květinám. Nakonec můžete kytici doplnit drobnými větvičkami s bobulemi či šípky.

5. Péče o podzimní aranžmá

Prodloužení čerstvosti

O podzimní kytici je potřeba se náležitě starat, aby vydržela co nejdéle. Umístěte ji dále od topení a přímého slunce. V chladnější místnosti vydrží déle než ve vyhřátém pokoji. Pravidelně vyměňujte vodu. Z vody odstraňte veškeré zelené části – listy, které by vodu kazily. Seřezávejte stonky květin, aby se mohly “napít” zčerstva.

Při správné péči vám kytice může vydržet týden nebo i dva, ale záleží na tom, jaké květiny zvolíte. Pokud jste zkombinovali čerstvé a sušené květiny, pak po zvadnutí všech čerstvých květin je odstraňte. Některé čerstvé rostliny jsou krásné i poté, co seschnou (například eukalyptus). Zbylé sušené květiny si můžete ve váze ponechat (už bez vody :-)) třeba až do Vánoc.

Případně můžete sušenou kytici pravidelně doplňovat o nové čerstvé květiny. Pro stále krásný podzimní vzhled obměňujte i dekorace okolo vázy, jak jsme si řekli výše, o dýně, šišky a větvičky.

Závěr

Při aranžování podzimní kytice je na začátek nejdůležitější vybrat správné sezónní květiny, rostliny a další dekorace z bohaté podzimní přírody. Je velmi vhodné kytici obohatit o oblíbené sušené květiny a zeleň. Nesmíme opomíjet ani výběr vhodné nádoby či barevné kombinace květin. Kytici aranžujeme s rozmyslem, ale ponecháváme jí také svou divokost a nespoutanost, přesně jako divoce kvetoucí rostliny v přírodě.

Doufám, že jsem vás obohatila o pár zajímavých tipů k aranžování květin. Pustíte se do výroby podzimního aranžmá? Není to tak složité, jak se zdá, stačí si práci rozložit do jednotlivých kroků. Použijte tipy z Lobelia ateliéru a pojďte kouzlit s podzimem. Tohle barevné, krásné roční období plné hojnosti nás přímo vyzývá ke kreativní tvorbě. Podělte se o své podzimní kytice třeba na Instagramu s hashtagem #Lobeliapodzim

Těším se na vaše podzimní krásky.

Jana

Lobelia ateliér

Přečtěte si další články z blogu

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nákupní košík